Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 11.06.2018 16:25:51

vše pro vás a vaše květiny

Rez hrušňová

ziva firma

certifikat

senior pasy

rodinne pasy

SLEVA 5%

Pro držitele karty

Rodinné pasy,

Senior pasy

Slevový kód:

číslo karty.

Slevový kód napište

na konci objednávky


Rez hrušňová
(Gymnosporium sabinae)

Příznaky poškození
Jedná se o tzv. dvoubytnou rez, tzn., že má dva hostitele. Druhým hostitelem jsou dva druhy jalovců - jalovec čínský (Juniperus chinensis) a jalovec klášterský - dříve chvojka klášterská (Juniperus sabina). Na těchto jalovcích rez hrušňová způsobuje speciální útvary na větvích, které jsou za sucha prášivé a za vlhka rosolovité, ve kterých jsou zimní výtrusy houby. Především na listech a výjimečně i na letorostech a plodech hrušní se počátkem léta vytvářejí výrazné skvrny, které jsou z vrchní strany oranžové, později červeně lemované. Na spodní straně listu, popř. i na plodech a letorostech jsou výrazná žlutohnědá výrustkovitá ložiska letních výtrusů. Rez hrušňová je významnou chorobou hrušní a jalovců v těch lokalitách, kde jsou oba hostitelé v blízkosti do 150 až 200 metrů. Existují rozdíly v náchylnosti jednotlivých odrůd hrušní.

 
 
 
 
Příznaky na vrchní straně listu hrušně
 
Příznaky na spodní straně listu hrušně
 

 

OCHRANA
  • Není-li dodržena izolační vzdálenost mezi hrušněmi a zmíněnými druhy jalovců, je třeba počítat s nutností chemické ochrany.
  • Použít je možné přípravky, které se používají proti strupovitosti jabloní a hrušní a současně mají dobrou účinnost i na rzi. Je to zejména přípravek 
  • Chemická ochrana by se měla uskutečnit v době před květem a krátce po odkvětu hrušní.

 

TOPlist