Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 11.06.2018 16:25:51

vše pro vás a vaše květiny

Podehnívání salátu

ziva firma

certifikat

senior pasy

rodinne pasy

SLEVA 5%

Pro držitele karty

Rodinné pasy,

Senior pasy

Slevový kód:

číslo karty.

Slevový kód napište

na konci objednávky


Podehnívání salátu
(více druhů hub)

Příznaky poškození
Pod pojmem "podehnívání" salátu je třeba vidět houbovou chorobu hlávkového salátu způsobovanou několika druhy mikroskopických, převážně půdních hub, u nichž jsou obdobné příznaky. Vnější listy vadnou, žloutnou, klesají k zemi. Napadené rostliny postupně odumírají, za sucha usychají, za vlhka hnijí. V případě sklerotiniové hniloby je nejprve napaden kořenový krček, na němž se vytvářejí drobná (v případě houby Sclerotinia minor) nebo větší (v případě S. sclerotiorum) černá tělíska. Kořenomorka bramborová (Rhizoctonia solani) se většinou neprojevuje viditelnými příznaky. Poškození, která způsobuje, jsou však vstupní branou pro infekce způsobené jinými patogeny, mezi které patří především polosaprofytické šedé hniloby (Botryotinia fuckeliana). Ty jsou typické nápadně šedým myceliem houby na všech napadených částech (především na bázích listů).

 
 
 
 
Poškozený porost salátu
 
Napadená rostlina hlávkového salátu
 

 

OCHRANA
  • Ošetřovat se doporučuje především rychlený salát pěstovaný v předjarním nebo pozdně podzimním období.
  • K ochraně je možné použít přípravek Rovral Flo, kterým je třeba ošetřit nejen rostliny (zejména jejich krčky), ale i půdu pod rostlinami a mezi nimi.
  • První ošetření se doporučuje provést 4 až 5 dnů po výsadbě rostlin, druhé asi za 2 týdny. Po ošetření by se nemělo hýbat s půdou.

TOPlist