Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 11.06.2018 16:25:51

vše pro vás a vaše květiny

Plíseň bramborová na rajčatech

ziva firma

certifikat

senior pasy

rodinne pasy

SLEVA 5%

Pro držitele karty

Rodinné pasy,

Senior pasy

Slevový kód:

číslo karty.

Slevový kód napište

na konci objednávky


Plíseň bramborová na rajčatech
(Phytophthora infestans)

Příznaky poškození
Na všech nadzemních částech vznikají nejprve šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle rozrůstají a postupně hnědnou. Na listech jsou nejčastěji lokalizovány na jejich okrajích a ze spodní strany jejich okrajů se za vlhkého počasí nebo ráno vyskytuje bělavý porost houby. Skvrny postupně zasychají a během krátké doby usychají celé listy. V posledních letech se stále častěji objevují i hnědé skvrny na stoncích nebo na stopkách plodů nebo květů. Nejtypičtější jsou skvrny na plodech. Ty jsou zpočátku zelenohnědé a postupně se rozrůstají a tmavnou. Povrch skvrn je nerovný a na průřezu skvrny hluboko zasahují do středu plodů. Dužina napadených plodů je ztvrdlá, nekonzumovatelná. Napadené plody nedozrávají. Plísní bramborovou jsou polní (venkovní) kultury napadané více než kultury rychlené. Mezi jednotlivými odrůdami nejsou při silnějším infekčním tlaku podstatnější rozdíly. Příznaky plísně bramborové na rajčatech jsou často zaměňovány se septoriovou skvrnitostí rajčete (Septoria lycopersici) nebo s alternáriovou skvrnitostí rajčete (Alternaria solani).

 
 
 
 
Příznaky na nezralých plodech
 
Poškození stonku
 

 

OCHRANA
  • S ošetřováním je většinou vhodné začít preventivně, t.j. přibližně od začátku do poloviny června, a podle průběhu počasí pak ošetření opakovat.
  • Ošetření začínáme aplikovat od začátku června přípravkem Acrobat MZ (a to 3x po sobě v intervalu 14 dnů), nebo od poloviny června přípravkem Champion 50WP, Kuprikol 50

 


 
TOPlist