Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 11.06.2018 16:25:51

vše pro vás a vaše květiny

Houbové choroby česneku

ziva firma

certifikat

senior pasy

rodinne pasy

SLEVA 5%

Pro držitele karty

Rodinné pasy,

Senior pasy

Slevový kód:

číslo karty.

Slevový kód napište

na konci objednávky


Houbové choroby česneku
(komplex mikroskopických parazitických hub)

Příznaky poškození
Choroby česneku jak v průběhu vegetace, tak i během skladování způsobuje komplex několika hub. Jedná se zejména o houby Fusarium spp., Botrytis spp., Penicillium spp., houbu Sclerotium cepivorum a v některých lokalitách pak i houbu Helmithosporium allii. Jestliže se napadení projeví již v průběhu vegetace, dochází ke žloutnutí listů, redukci kořenů a poškození podpučí. Následkem toho napadené rostliny postupně vadnou a odumírají. V průběhu skladování česneku dochází k tzv. "trouchnivění". Při něm postupně nekrotizují a sesychají jednotlivé stroužky až uschne celá cibule. Na průřezu cibulemi jsou zřetelně vidět jednotlivé zasychající stroužky a mezi nimi je většinou bílý, narůžovělý, světle šedý nebo modrozelený povlak hub. Barva tohoto povlaku je odvislá od původce hniloby.

 
 
 
 
Napadení houbou Sclerocium cepivorum
 
Příznaky na stroužcích česneku
 

 

OCHRANA
  • Nejvhodnější ochranou je moření stroužků cibule před jejich výsadbou (na 1 kg sadby 1 l jíchy).
  • Připravenou mořící jíchu je třeba použít v co nejkratší době (nelze ji použít až druhý den) a nikdy ne vícekrát. Použitou jíchu je nejvhodnější likvidovat jako zálivku na vysazenou plochu česneku.
  • V případě, že se moří i proti háďátku zhoubnému, provede se nejprve namoření v Sulce a až následně a odděleně proti houbovým chorobám.

 
TOPlist