Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 11.06.2018 16:25:51

vše pro vás a vaše květiny

Podkopníčci

ziva firma

certifikat

senior pasy

rodinne pasy

SLEVA 5%

Pro držitele karty

Rodinné pasy,

Senior pasy

Slevový kód:

číslo karty.

Slevový kód napište

na konci objednávky


Podkopníčci
(Lyonetia clerkella a Leucoptera malifoliella)

Příznaky poškození
Podkopníčci jsou drobní motýlci, jejichž housenky poškozují listy ovocných dřevin (především jabloní, třešní, višní, slivoní, jeřábu nebo lísky) a dalších dřevin (např. hlohu). Housenky podkopníčka ovocného (Lyonetia clerkella) vykusují v parenchymu listů úzké hadovité chodbičky (miny), které se pozvolna mírně rozšiřují. Při přemnožení dochází k usychání listů a stromy z dálky vypadají jako spálené. Housenky podkopníčka spirálového (Leucoptera malifoliella) vykusují v listech okrouhlé plošné miny (podkopěnky, "komůrky") o velikosti 4 až 6 mm. Uvnitř min je spirálovitě uložený černý trus. Při přemnožení je celá listová čepel pokryta minami.

 
 
 
 
Mina podkopníčka ovocného
 
Mina podkopníčka ovocného
 

 

OCHRANA
  Ochrana se provádí na základě sledování výletu motýlů, kladení vajíček a nebo počtu min na listu. Proti první generaci se doporučuje ošetřovat, jsou-li v průměru 2 vajíčka na listu, proti druhé generaci při 4 vajíčkách v průměru na jeden list.
 

K ošetření je možné použít přípravky Karate Zeon 5 SC nebo Nurelle D, kterými se ošetřuje v době maximálního letu motýlu.

 


 

 

TOPlist